HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-3
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma Hibar™ HPLC Columns, 250-3 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 3mmI.D.
| Length (Metric) | 250 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | Hibar™ HPLC Column |
| Mobile Phase Compatibility | RP (reversed-phase) |
| Diameter (Metric) | 3 mm |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Superspher™ RP-Select B Reversed Phase HPLC Column, 5 μm
Column Format: Cartridge; Carbon Load: 11.50%; Pore Size: 60 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ GR Thermal Desorption Tube, Particle Size: 60/80 Mesh
Suitable for US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, and TO-17
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax GR Graphitized Porous Polymer (60/80) |
| Description | Pre-conditioned/Sealed with Brass Endcaps |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, TO-17 |
| Product Line | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCA HPLC Column, 5 μm Particle Size
A polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di- methylphenyl) carbamoyl amylose on high purity silica gel.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | carbamoyl |
| Phase | Chiral |
| Matrix | carbamoyl Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC3 HPLC Column, 3 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC3 (amylose tris(5-chloro-2-methyl- phenylcarbamate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohy- drate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amylose, carbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Amylose, carbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO HPLC Column, 3 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO is a polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di-methylphenyl) carbamoyl cellulose on high purity, high performance silica.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma Purospher™ STAR RP-18 Endcapped (2 μm) Capillary Column, 0.3 mm I.D.
Ultra-pure silica (99.999%) for excellent peak symmetry.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Diameter (Metric) | 0.3 mm |
| Material | Stainless Steel |
Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-4H HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Run fast protein separations at high linear velocities with Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-4H LC Columns.
| Pore Size | Monolith |
|---|---|
| Solvents | Most common Organic Solvents |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Column Chemistry | Phenyl |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | Monolith |
| Type | Analytical Column |
| Packing Material | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Diameter (Metric) | 1 mm |
| pH | 1 to 14 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Monolith |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 9.5% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC UHPLC Column, 2 μm Particle Size
Contains a bare silica stationary phase that can be used for traditional normal phase separations or aqueous normal phase chromatography.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | No |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 125-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 125-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 125mmL x 4.6mmI.D.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ T2 Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIROBIOTIC™ T2 utilizes teicoplanin as a chiral selector.
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Teicoplanin Glycopeptide |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Teicoplanin Glycopeptide Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| pH | 3.8 to 6.8 |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CYCLOBOND™ I 2000 AC Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CYCLOBOND™ I 2000 AC is used primarily for aromatic alcohols or amines that are chiral on the alpha or beta carbon.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyclodextrin, Beta- |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cyclodextrin, Beta- Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CYCLOBOND |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCA HPLC Column, 3 μm Particle Size
A polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di- methylphenyl) carbamoyl amylose on high purity silica gel.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | carbamoyl |
| Phase | Chiral |
| Matrix | carbamoyl Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCA HPLC Column, 3 μm Particle Size
A polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di- methylphenyl) carbamoyl amylose on high purity silica gel.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | carbamoyl |
| Phase | Chiral |
| Matrix | carbamoyl Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |